ISSN 1302 - 3543 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişimكتاب الخلوة لابن عربي : دراسة وتحقيق
(Kitab al-Khalwa of Ibn Arabi: Critical Edition )

Yazar : Bakri Aladdin    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 37
Sayfa : 1-44


Özet
لابن عربي اعتمادا على أربع نسخ مخطوطة موجودة في » كتاب الخلوة « في هذه الدراسة تم تحقيق مكتبات تركيا ودراسته من جوانب مختلفة، وكتاب الخلوة الذي قمنا بتحقيقه في هذه المقالة هي أو الخلوة بالمعنى الروحي العالمي والتي يمكن أن يدخلها المسلم » الخلوة المطلقة « مؤلف يركز على السائدة في الأوساط الصوفية المعروفة. والكتاب عبارة » الخلوة المقيدة « وغير المسلم تمييزاً لها عن عن جواب على سؤال صديق لابن عربي حول هذا الموضوع الذي يطرق لأول مرة.

Anahtar Kelimeler
ابن عربي، كتاب الخلوة، الخلوة، الخلوة المطلقة، الخلوة المقيدة.

Abstract
Bu araştırmada İbn Arabî’nin Kitâbü’l-Halve adlı eserinin Türkiye kütüphanelerinde bulunan dört yazma nüshasına dayanılarak tahkîki yapılmış ve eser değişik yönlerden incelenmiştir. Bu makalede tahkîkini yaptığımız Kitâbü’l-Halve, “mutlak halvet” veya sûfî çevrelerde bilinen “mukayyed halvet”ten farklı olarak müslümanın da gayr-i müslimin de girmesi mümkün olan genel rûhî anlamda halvet konusu üzerinde odaklanmıştır. Kitap, ilk defa gündeme gelen bu konu hakkında İbn Arabî’nin bir arkadaşının sorusuna verilen cevaptan ibarettir.

Keywords
İbn Arabî, Kitâbü'l-Halve, Halvet, Halvet-i mutlaka, Halvet-i mukayyede.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Dergimizin 38. Sayısı çıkmıştır.

    PDF formatına sitemizden ulaşabilirsiniz.Adres :İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi (İSTAM) Küçük Çamlıca Mah. Çilehane Yolu Cad. No: 12 Üsküdar - İstanbul / TÜRKİYE
Telefon :0 531 833 90 75 (Furkan Mehmed) Faks :
Eposta :bilgi@tasavvufdergisi.net - editor@tasavvufdergisi.net

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri